Odstartovalo předkolo 36. MS

24.02.2012 10:28

Po roční zkušenosti z předchozího ročníku je mi jasné, že mě čekají velmi náročné partie. S velkým optimismem jsem vzhlížel k předchozímu ročníku, ale právě až předkolo MS mi otevřelo oči o čem je korespondenční šach. Konečný výsledek ještě neznám, ale předpokládám zisk něco málo těsně pod hranicí 50% bodů. Což na jednu stranu není špatné (vezmu-li v úvahu, že z 15 hráčů ve skupině mělo rovných 12 lepší rating jako já), na druhou stranu to zase není nic k jásotu.

I tento ročník kam jsem se na rozdíl od minulého dostal jen díky divoké kartě SKŠ ČR je velmi silně obsazen a bude nesmírně těžké v něm dosáhnout nějakého úspěchu. Jako metu úspěšnosti jsem si vytyčil kvalifikaci pro další ročník, což by znamenalo zisk 60% bodů (v praxi tedy 8,5 ze 14 ). I letos tedy ve skupině předkola startuje 15 hráčů. Průměrný rating turnaje je 2312, takže turnaj je 3. kategorie a to nám ten průměr ještě výrazně kazí Američan Aiken s ratingem 1998. Nicméně pohled do historie varuje, jelikož tento Američan měl v minulosti rating přes 2500 a patřil k obávaným hráčům.

Podobně jako v předchozím ročníků i letos udělám krátké představení mých soupeřů.

BIEDERMANN THOMAS (SIM 2437) USA

Hráč s nejvyšším ratingem a jediný držitel titulu SIM v turnaji. V roce 2009 skončil stříbrný ve finále mistrovství USA za známým americkým IM Johnem Ballowem. V roce 2010 byl účastníkem turnaje kandidátů o postup do finále MS, ale se dvěma porážkami a 8 remízami skončí spíše v druhé polovině výsledkové listiny. Co se týče historie vývoje ratingu pak se dá říci, že zažívá své nejlepší období. Rozhodně těžký soupeř, navíc černými figurami.

JUNG BOTHO (IM 2412) Německo

Soupeř se zajímavým křestním jménem, které ve mne evokuje vzpomínku na povinnou četbu na gymnáziu - Ján Botto Smrť Jánošíkova. Předkolo MS hrál už v roce 2009, které s 8 body z 12 partií ovládl a postoupil do semifinále MS. Tam už se mu loni příliš nedařilo a s 9 remízami a třemi dohrávanými partiemi mu zatím patří střed tabulky. Každopádně soupeř kvalitní, který určitě bude chtít navázat na své předchozí úspěchy. Také s ním mám černé figury, takže los ke mně obdobně jako loni zrovna nebyl příznivý.

IVANOV VIKTOR NIKOLAEVICH (2381) Rusko

První ze dvou Rusů. Stejně jako Američan i on zažívá své nejlpeší období. Zatím není titulovaným hráčem, ale v předchozím ročníku předkola MS si vede nesmírně dobře. Zatím má 8 bodů ze 13 partií a dohrává jednu partii, která ho mlže katapultovat do čela pořadí. Doposud se objevoval převážně v turnajích Master Norm, ve kterých si vedl se střídavými úspěchy. Bude tedy nesmírně zajímavé sledovat jak se mu povede v tomto ročníku. Nerad se opakuji, ale i zde má černé kameny.

 PAVLIKOV ANDREY NIKOLAEVICH (2373) Rusko

A druhý Rus na sebe nenechává dlouho čekat a vytvořilo se nám tu tak velmi silné ruské duo. I v této partii budu mít černé figury. Opět velmi silný hráč, jehož ELO není odpovídající, ale spíše podhodnocené. V roce 2009 startoval úspěšně v semifinále Světového poháru, a i když to nakonec na postup nestačilo skončil v plusových bodech. V roce 2011 byl dokonce povolán do ruské reprezentace do předkola olympiády a na druhé šachovnici si nevede vůbec špatně 4,5 bodů ze 6 partií (8 partií ještě dohrává) ve mně vyvolává pocit, že se bude jednat o jednoho ze spolufavoritů skupiny. Člověk je tedy skutečně poctěn, že si může s takovými borci zahrát.

BRESADOLA GUIDO (IM 2359) Itálie

Zajímavý hráč této skupiny. V roce 2009 byl členem vítězného družstva Centurini Genova v mistrovství Itálie 4 čelnných družstev. Pravidelně se i účastní předkol MS v nichž má hodně resultativních výsledků a to jak výher tak i proher. Po prvním letmém prozkoumání jeho hry je to myslím především způsobeno tím, že se snaží volit netradiční ostré varianty s nestejným materiálem, ve kterých se počítače ne vždy dobře orientují. Budu si tedy muset dát nanejvýš pozor. Nejvyššího ratingu okolo 2400 bodů dosáhl v roce 2004. K tomuto letopočtu se též vztahuje i jeho jediná účast v semifinále MS, kde však skončil polovině výsledkové listiny. A jak jinak čelit mu budu opět černými figurami.

WHARRIER JO A. (2358) Anglie

Trošku neznámá. V jeho medailónku tvoří 90 % partií pouze partie za tým Anglie v přátelských zápasech. V turnajích jednotlivců se vyskytuje sporadicky a spíše až v poslední době. Za to v nich dal o sobě dost nahlas slyšet. V roce 2011 startoval v jedné skupině Master Norm a před jejím ukončením je zatím v čele. On má již dokončené všechny partie, zatímco někteří jeho soupeři ještě partie dohrávají. Reálně se však před něho asi už může dostat jen Švéd Gromark, který ztrácí 1,5 bodů a dohrává 4 partie. Loni také zahájil boje v překole Světového poháru a v něm má zatím 3 výhry a 6 remiz a dohrává 3 partie. I zde tak bude patřit k horkým favoritům postupu. Konečně hráč s nimž mám bílé figury.

BENSIEK NORBERT (IM 2352) Německo

Skupinu hráčů s ELO okolo 2350 uzavírá německý mezinárodní mistr. I jeho výkon bude zajímavé sledovat. V letech 2005 - 2006 byl na tom velmi dobře a v semifinále MS se třemi výhrami a zbylými remízami obsadil 5 příčku. Stejně se mu též vedlo i o rok předtím v semifinále MS. Pak se však s korespondenčním šachem na čas rozloučil a vrátil se až loni, kde však v předkole MS celkem vyhořel a se třemi výhrami, 1 remízou a 5 porážkami a to ještě dohrává 5 partií asi velkou díru do světa neudělá. Ale jak se říká, ne vždy se turnaj povede a uvidíme jak bude řádit v letošním roce.

TERREAUX GILLES (2335) Švýcarsko

Tady je též se čeho obávat. Jako raketa se objevil na korespondenčním nebi v loňském roce, když zcela ovládl obě skupiny master class kde shodně získal 8 bodů z 10 partií a vybojoval si tak postup do předkola MS. Skvěle se mu vedlo i na domácí půde, když ve 23. finále mistrovství Švýcarska má zatím 9,5 bodů z 13 partií a dvě ještě dohrává. Pohled na tabulku ukazuje, že jen velká teorie a shoda náhod ho může připravit o mistrovský titul. Ještě tedy že mám s ním bílé. ROzhodně půjdu do nějaké poklidné pozice a s případnou nabídkou remízy budu srozuměn.

OUDHEUSDEN WILLEM ADRIANUS (2314) Nizozemí

Hráč, který postupně od roku 2008 prošel turnaji open class, high class a nakonec master class. Vždy vítězně s téměř 100 % ziskem a tak určitě bude i nebezpečným soupeřem. Potvrzuje to i v současně hraném základním kole Světového poháru, kde má zatím 4 výhry, 3 remízy a 5 partií dohrává. Bílé figury s ním mohou být výhodou.

SAGE FRANCOIS (2312) Francie

Tady asi není co dodávat. Starý známý z loňské skupiny předkola MS. Tam se mi bílými podařilo celkem pohledně remizovat. Letos bych se rád pokusil o něco malinko více, ale bude to nesmírně těžké, jelikož Francois je velmi pevný hráč a těžko se poráží.

Pavlíček - Sage

CUMMING DAVID R. (2298) Skotsko

Dá se říci, že mezinárodní nováček. Na britských ostrovech toho má odehráno se střídavými úspěchy mnoho, ale mezinárodní scénu jen pokoušel jako člen skotského družstva v přátelských zápasech. Nicméně partiového materiálu na něho mám z britských soutěžích mnoho tak se snad bílými kameny něco podaří vymyslet.

PARÉS VIVES NATALIA (IM 2292) Španělsko

Jednou věcí ale bude tato skupina přeci jen jiná než ta loňská. Budou v ní startovat ženy a to hned dvě. Jako první se nám představuje španělská hráčka. Je tradiční účastnicí ženských olympiád a finále MS žen, ale až mezi muži v loňském předkole MS poznala že uspět zde je několikanásobně těžší.

S 5 remízami, 6 porážkami a 3 nedohranými partiemi se krčí na předposledním místě v tabulce a jistě to pro ní byla velká škola. Uvidíme jak letos. Zda dojde ke zlepšení její výkonnosti nebo ne. Bílými figurami mi nezbývá než hrát na vítězství.

PAVLÍČEK MIROSLAV (2232) Česká republika

K mé osobě asi netřeba nic dodávat. Snad jen škoda, že se turnaj nestartuje o pár týdnů déle až vyjde nový rating. Na něm už budu mít přes 2300 ELO. Na první pohled se může zdát že to je spíše výhoda, jelikož soupeři mohou snáze podcenit, ale ono je to spíše nevýhoda. Jednoduše řečeno počítač těžko někoho podcení. To patří spíše do praktického šachu, kde může člověk podvědomě zvolit horší variantu za cílem vidiny rychlé výhry. V korespondenčním šachu přeci jen počítače hráče brzdí v podobných úvahách a bohužel hráči pak třeba i odmítají remízu v jasně remízových pozicích pod heslem, co kdyby se ten slabší hráč přeci jen nakonec spletl. Pokud hrají se "sobě rovným" remízu dají spíše.

LITVINENKO NATALIA (ILM 2227) Kazachstán

Druhá příslušnice něžného pohlaví v turnaji. Ke korespondenčnímu šachu se vrací po 5 letech. Poslední turnaj hrála v roce 2007 kdy vedla Kazachstán na první šachovnici ve finále ženské olympiády. Kazachstán nakonec skončil poslední, ale Natalia si vedla srdnatě a ziskem 3,5 bodů z 8 partií určitě nezklamala. Těžko říci co s jejím výkonem provede tak dlouhá odmlka od KŠ.

AIKEN RICHARD (1998) U.S.A.

Popravdě řečeno netuším čím si tento hráč zasloužil nominaci do předkola MS. Je pravdou, že v roce 2001 činil jeho rating úctyhodných 2511 bodů, ale od té doby jde od porážky k porážce. Dokonce v semifinále mistrovství USA v roce 2010 nezískal v sedmičlenné skupině ani bod. Asi jediným rozumným vysvětlením je divoká karta národní federace, tak jako tomu bylo v mém případě, ale že by na tom byli Američané až takhle šaptně a neměli lepšího hráče pro divokou kartu se mi nechce věřit. Uvidíme co předvede v tomto turnaji.